Twój kot nagle przestał chodzić i wyje z bólu…o embolizmie kardiogennym

Wyobraź sobie taką sytuację. Masz kota, który nagle zeskoczył z ulubionego fotela, zawył i przeraźliwie miaucząc oraz ciągnąc tylne nogi za sobą próbuje niezdarnie przemieszczać się po domu szukając schronienia. Co się stało ?

Jeśli nie miał żadnego urazu, nie został przytrzaśnięty w uchylnym oknie, nie spadł z szafy, parapetu czy balkonu prawdopodobnie doznał zatorowości tętniczej. Są dwie możliwości – albo wiedziałeś, że ma bardzo chore serce i lekarz uprzedzał o takiej możliwości, albo (co niestety jest częstsze) jest to pierwszy objaw towarzyszący ciężkiej chorobie serca, najczęściej kardiomiopatii przerostowej lub tak zwanej kardiomiopatii restrykcyjnej. (więcej…)

Na biegowo, na sercowo czyli Walentynki w biegu (VETCARDIA RUNNING TEAM na zawodach)

Nie samą pracą człowiek żyje.

Na codzień pomagamy sercom Waszych zwierząt, w tym biegu pomagaliśmy swojemu układowi krążenia.

(więcej…)

Pomocy, mój pies ma … płyn w osierdziu !! Część I

Brzmi groźnie prawda? I niestety jest. Dla kardiologa weterynaryjnego to nierzadko spotykana sytuacja. Natomiast dla właściciela, mocno stresująca, szczególnie że objawy mogą pojawić się nagle i przebiegać dramatycznie.  Ale zacznijmy od początku…

Co to jest worek osierdziowy ?

Osierdzie to worek otaczający serce. Zbudowany jest włókien kolagenowych oraz w mniejszej ilości z włókien elastyny. Tak budowa sprawia, że przypomina „plastikową torbę” która w przypadku wypełnienia małą ilością płynu ulega naprężeniu, ale w przypadku pojawienia się nagle większej ilości nie zdąży ulec rozciągnięciu.  Występuje pewna adaptacja w przypadku długotrwałego gromadzenia się płynu w osierdziu. Rośnie objętość płynu, który może być zgromadzony bez objawów tak zwanej tamponady serca. Normalnie osierdzie u psa zawiera od 2,5 do 15 ml płynu. (więcej…)

Kiedy Twojemu szczeniaczkowi wydaje się, że jeszcze nie potrzebuje płuc czyli o ?

Przetrwały Przewód Tętniczy ( Patent Ductus Arteriosus PDA)

Podsumowaliśmy ostatni rok naszej pracy w VETCARDII – od września 2013 wykonaliśmy 10 operacji zamknięcia przetrwałego przewodu tętniczego (wszystkie udały się, a nasi pacjenci czują się dobrze), kolejny pies czeka na swój zabieg w przyszłym tygodniu. Ze względu na dość dużą ilość psiaków, które trafiają do naszej lecznicy z podejrzeniem  przetrwałego przewodu tętniczego i  relatywnie sporą ( jak na częstotliwość występowania tej wady w populacji )  ilość zabiegów wykonywanych przez zespół naszych lekarzy pod wodzą profesora Marka Galantego stwierdziliśmy, że czas napisać o tym co to jest ten przewód tętniczy i co można z nim zrobić, a także jak go szybko można wykryć. (więcej…)

Czy w Polsce są otyłe psy czy tylko tak wydaje się lekarzom weterynarii?

Otyli żyją krócej, dłużej tylko jedzą? (Stanisław Jerzy Lec)

Ta powszechnie znana prawda zaczyna coraz bardziej dotyczyć psów i kotów. Gwałtownie rośnie liczba otyłych zwierząt również w Polsce. To coraz powszechniej występujące zjawisko ma prawdopodobne podobne przyczyny jak u ludzi. Nadmiar kalorii (smaczki, żywienie ponad normę – ?bo biedny taki?, ?bo tak smutno patrzy?, ?bo tak prosił?), zdecydowane ograniczenia w ruchu (brak czasu, życie telewizyjno-kanapowe)). Na co dzień odwiedzają nas tacy pacjenci. Dlaczego ? Poniżej następujące powody :

  • szybko się męczy,
  • ma duszności,
  • kaszle po wysiłku,
  • zemdlał/a,

(więcej…)

Monitorowanie pacjentów kardiologicznych w domu, czyli czego oczekuje weterynarz od Opiekunów

Wracamy z wizyty u kardiologa weterynaryjnego ? dostaliśmy opis wizyty i choroby, mamy rozpisane leki (często niemało) i wyznaczony termin wizyty kontrolnej. Nierzadko zostajemy zbombardowani ogromną ilością wiadomości dotyczących samej choroby, a z racji, że w zasadzie wszystkie choroby serca wymagają dożywotniego podawania leków, musimy sobie jeszcze poradzić w zupełnie nowej sytuacji ? oto nie tylko stajemy się odpowiedzialni za to, jak dobrze będzie się naszemu psu lub kotu żyło, ale też stajemy się osobami, od których zależy, w jak dobrym zdrowiu przyjdzie mu żyć oraz ile czasu jeszcze z nami spędzi. Opiekunowie zwierząt stają się w pewnym sensie przedłużeniem lekarza ? muszą nie tylko pamiętać o lekach, ale też komunikować się z weterynarzem i przekazywać informacje, na podstawie których będzie mógł dokonać korekt w sposobie leczenia. Dlatego tak duże znaczenie ma znajomość prawidłowych sposobów monitorowania pacjenta kardiologicznego w domu i właśnie temu zagadnieniu chcielibyśmy poświęcić niniejszy wpis na naszym blogu. (więcej…)

Kiedy Twój pies zaczyna gęgać…o zapadaniu się tchawicy

Bardzo często spotykamy się w naszej praktyce z problemem bardzo specyficznego zaburzenie charakterystycznego dla ras małych i miniaturowych, a w szczególności yorków, shih tzu, lhasa apso, pudli miniaturowych i innych ras typu toy. U tych psów wraz z wiekiem narasta skłonność do pochrząkiwania, pokasływania w sytuacjach, w których dominują emocje (radość, zabawa z opiekunek, stres). Bardzo często wizyta u lekarza weterynarii kończy się podaniem antybiotyów i leków przeciwbólowych/przeciwzapalnych. Kłopot kończy się na chwilę i ponownie powraca. O co tu chodzi ? (więcej…)

Bieganie z psem coraz popularniejsze – co warto o tym wiedzieć

Zdjęcie tytułowe pochodzi z archiwum mojego przyjaciela Bartka Chronowskiego, który bardzo często biega ze swoim briardem Muffinem po górskich ścieżkach. (www.bartoszchronowskiphotography.blogspot.com)

Z perspektywy biegającego lekarza weterynarii

Coraz częściej spotykamy się z wizytami profilaktycznymi pewnej specyficznej grupy osób z psami. Niektóre osoby przychodzące na konsultacje kardiologiczne to osoby młode i aktywne uprawiające różnego rodzaju sporty. Często również w ten sport (bieganie, jazda na rowerze, orienteering i inne) wciągnięta jest cała rodzina, w tym również czworonożni jej członkowie. I bardzo dobrze, ale co warto o tym wiedzieć, aby było to również zdrowe dla naszych przyjaciół mniejszych. Oto garść porad z tym związanych : (więcej…)

Badanie genetyczne kotów rasy Ragdoll – nowe informacje

Czy ważna jest ocena obecności mutacji genów MYBPC3 R820W u kotów rasy ragdoll?

Cały czas toczy się dyskusja dotycząca istotności wykonywania badań genetycznych u kotów, między innymi rasy ragdoll. Prezentujemy naszym pacjentom oraz hodowcom kotów rasy Ragdoll najnowsze informacje dotyczące mutacji wywołującej niebezpieczną chorobę, kardiomiopatię przerostową ( HCM ). W ostatnim numerze Journal of VLolek ragdoleterinary Cardiology, który ukazał się kilka tygodni temu grupa angielskich naukowców (K. Borgeat, D. Casamian-Sorrosal, C Helps, V.L. Fuentes, D.J. Connolly) na podstawie oceny genotypu u 236 kotów, które zmarły z powodu śmierci sercowej określono związek między tą mutacją, a rozwinięciem się pełnoobjawowej formy kardiomiopatii przerostowej. Od 2007 roku wiemy, że u kotów tej rasy występuje mutacja białka C3 wiążącego miozynę. Badanie na obecność tego genu można wykonać pobierając materiał biologiczny (krew lub tkankę błony śluzowej powierzchni policzkowej jamy ustnej) od zwierzęcia. HCM jest niebezpieczną chorobą, dlatego jeśli jest wcześnie wykrywana i podlega leczeniu, pozwalając wydłużyć życie chorego kota i poprawić jego komfort życia. Choroba jedna w znaczący sposób skraca życie chorego na kardiomiopatię przerostową kota. (więcej…)